Tawa (dinoszaurusz)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tawa
Evolúciós időszak: késő triász, 215 Ma
A Tawa művészi rekonstrukciója
A Tawa művészi rekonstrukciója
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Öregrend: Dinoszauruszok (Dinosauria)
Rend: Hüllőmedencéjűek (Saurischia)
Alrend: Theropoda
Nem: Tawa
Nesbitt et al., 2009
Fajok
  • T. hallae Nesbitt et al., 2009 (típus)
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Tawa témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Tawa témájú kategóriát.

A Tawa (neve a hopi indiánok napistenére utal) a theropoda dinoszauruszok egyik neme, amely a késő triász korban élt. A becslés alapján a hossza két méter lehetett. E nemhez tartozóan 2004-ben egy részleges, fosszilizálódott csontvázat fedeztek fel, 2006-ban pedig két másik, majdnem teljes csontváz, valamint hat másik darabjai kerültek elő az új-mexikói Ghost Ranchen levő Hayden-lelőhelyen (amely a Chinle-formáció részét képező Petrified Forest-tagozathoz tartozik), egy körülbelül 215-213 millió éves kőzetrétegből.[1] Ez a felfedezés jelentős, és azt jelzi, hogy a korai dinoszauruszok Gondwana ősi területének azon részén jelentek meg és kezdtek elterjedni, amely ma Dél-Amerikához tartozik.[2] Az egyetlen ismert faj, a T. hallae típuspéldányáról 2009-ben Sterling J. Nesbitt és szerzőtársai készítettek leírást. A faj neve Ruth Hallra, a Ghost Ranch Őslénytani Múzeumot (Ghost Ranch Museum of Paleontology) megalapító őslénykutatóra utal.[3]

Felfedezés[szerkesztés]

A jelenleg a Tawának tulajdonított fosszíliák közül az elsőt 2004-ben fedezték fel. A GR 241 azonosítójú holotípus egy majdnem teljes koponya és egy koponya alatti (posztkraniális) csontváz, ami egy fiatal egyedhez tartozott. A lelőhelyen, ahol rátaláltak még legalább hét másik példány maradványai kerültek elő. Ezek egyike, a GR 242 szintén majdnem teljes. Egy különálló combcsont azt jelzi, hogy a felnőttek körülbelül 30%-kal nagyobbak voltak a holotípusnál. Ezek a példányok mind a Hayden-lelőhelyről származnak és 215–213 millió évesek. A Tawa hivatalos leírását egy amerikai kutatókból álló csoport végezte el 2009-ben, az Amerikai Természetrajzi Múzeumban (American Museum of Natural History) dolgozó Sterling J. Nesbitt vezetésével.[3] Mikor a tanulmány megjelent a Science című folyóiratban, Nesbitt a Texasi Egyetemhez (University of Texas) tartozó Jackson School of Geosciences posztdoktorális kutatója volt.[4]

Osztályozás[szerkesztés]

A 2009-es leírás a Tawát a Coelophysisnél bazálisabb nemként helyezte el, a késő triász és kora jura korok theropodájaként. A Tawa azonban jóval fejlettebb a legkorábbi ismert dinoszauruszoknál, az Eoraptornál, a Herrerasaurusnál[5] és a Staurikosaurusnál. A Tawa és más korai theropodák kladisztikai elemzése azt jelzi, hogy a Coelophysoidea, a korai dinoszauruszok csoportja mesterséges lehet, mivel a Tawa egyesíti a klasszikus coelophysoidea jellemzőket azokkal, amelyek a neotheropodákhoz viszonyítva ősinek tűnnek. A Tawát a Neotheropoda testvértaxonjának tartják,[3] egy olyan húsevő dinoszaurusz csoport képviselőjének, amely a lábfejein még csak három működő ujjal rendelkezett.

 Dinosauria 

 Ornithischia 


 Saurischia 

Sauropodomorpha 


 Theropoda 

Herrerasauridae 


    

 Eoraptor 


    

Tawa


 Neotheropoda 
    

 Coelophysis 



 „Syntarsus” kayentakatae 



    

 Liliensternus 



 Jura időszaki theropodák 









Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Maffly, Brian. „New Mexico find sheds light on early dinosaur dispersal”, Salt Lake Tribune, 2009. december 10. (Hozzáférés: 2010. július 23.) 
  2. New T. Rex Cousin Suggests Dinosaurs Arose in S. America”, National Geographic, 2009. december 10. (Hozzáférés: 2010. július 23.) 
  3. a b c Nesbitt, S. J., Smith, N. D., Irmis, R. B., Turner, A. H., Downs, A., Norell, M. A. (2009). „A complete skeleton of a Late Triassic saurischian and the early evolution of dinosaurs”. Science 326 (5959), 1530–1533. o. DOI:10.1126/science.1180350. PMID 20007898.  
  4. Airhart, Marc. „New Meat-Eating Dinosaur Alters Evolutionary Tree”, Jackson School of Geosciences, 2009. december 10.. [2010. március 10-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2010. július 23.) 
  5. Harmon, Katherine. „Newly Discovered T. Rex Relative Fleshes Out Early Dino Evolution”, Scientific American, 2009. december 10. (Hozzáférés: 2010. július 23.) 

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Tawa (dinosaur) című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Külső hivatkozások[szerkesztés]